دانلود با لینک مستقیم فایل(آشنایی با هارد ديسك، تاریخچه و خصوصیات آن)

آشنایی با هارد ديسك، تاریخچه و خصوصیات آن/آشنایی با هارد ديسك, تاریخچه و خصوصیات آن/30020382/zx
آشنایی با هارد ديسك، تاریخچه و خصوصیات آن

فرمت فایل: wordتعداد صفحات: 27

هارد دیسک HDD، که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند.هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد. با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت .بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ،پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت . در سال ۲۰۰۵ اولین تلفن های همراه ِ دارای هارد دیسک توسط شرکت های نوکیا و سامسونگ ارائه شد. ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ ، قبال اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID ،سخت افزار هایی همچون NASحافظه های متصل به شبکه) و سیستم هایی همچون SAN شبکه های ذخیره اطلاعات) شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد.

با گذشت زمان، ظرفیت هارد دیسک ها رشد نمایی داشته است. در کامپوتر های شخصی ابتدایی یک درایو با ظرفیت ۲۰ مگابایت بزرگ به نظر می رسید. در نیمه دوم دهه ۹۰ ،هارد درایو هایی با ظرفیت یک گیگابایت و حتی بزرگتر به بازار آمد. از سال ۲۰۰۶ کوچکترین هارد دیسکی که برای کامپیوتر های خانگی تولید می شود ظرفیتی برابر ۴۰ گیگابایت دارد. اکنون بیشترین ظرفیت در درایو های داخلی ۰/۷۵ ترابایت(۷۵۰ گیگابایت) و در درایو های خارجی با استفاده ازچند درایو داخلی از یک ترابایت نیز فراتر میرود.این درایو های داخلی ظرفیت ذخیره سازی خود را با استفاده از شیوه ضبط ستونی افزایش داده اند.تکنولوژی:هارد درایو ها با تحت میدان قرار دادنِ یکسری مواد مغناطیسی اطلاعات را درخود ضبط می کنند. و با تشخیص مغناطیس شدگی آن ماده اطلاعات را از روی آن می خوانند. طرح کلی یک هارد دیسک تشکیل شده از یک مخروط که یک یا چند صفحه مسطح و گرد را نگه می دارد ،اطلاعات بر روی این صفحات ذخیره می شوند. این صفحه ها از یک ماده غیر مغناطیسی( اغلب شیشه یا آلومینیوم) ساخته می شوند و با یک لایه نازک از مواد مغناطیسی روکش می شوند. در درایو های قدیمی از تری اکسید آهن به عنوان ماده مغناطیسی استفاده می شد اما امروزه از آلیاژهای کبالت پایه استفاده می کنند.

صفحات با سرعت های بالا به گردش در می آیند.اطلاعات در حین چرخش صفحات بر ری آنها نوشته می شوند.این کار توسط مکانیزمی با نامِ: هد خواندن/ نوشتن انجام می شود. این هد با فاصله بسیار کم بالای سطح مغناطیسی حرکت می کند. از این وسیله برای تشخیص و تغییر در وضعیت مغناطیس شدگیِ ماده زیر آن استفاده می شود. به ازای هر صفحه مغناطیسی بر روی مخروط ، یک هد وجود دارد که همه آنها بر روی یک بازوی مشترک سوار شده اند. همینطور که صفحات دوران می کنند یک بازوی محرک، هد ها را (به آرامی و با حرکت شعاعی ) روی یک مسیر قوس دار، بر روی صفحات به حرکت در می آورد.با اینکار به هر هد اجازه داده می شود که تقریبا به تمام سطح صفحهء در حال دوران دسترسی پیدا کند.سطح مغناطیسی هر صفحه به تعداد زیادی محدوده های کوچک مغناطیسی تقسیم می شود. (اندازه این محدوده ها در حد میکرون می باشد). هر کدام از این محدوده ها برای رمزنگاری یک واحد باینری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.در هارد درایو های امروزی ، هر یک از این محدوده های مغناطیسی از چند صد دانه مغناطیسی تشکیل شده اند. هر محدده مغناطیسی ، یک دوقطبی مغناطیسی را تشکیل می دهد که این دو قطبی ها یک حوزه مغناطیسی متمرکز را در نزدیکی خود ایجاد می کنند.یک هد نوشتن، با ایجاد میدان مغناطیسی قوی در نزدیکی محدوده های مغناطیسی ، آن را تحت اثر خود قرار داده مغناطیس می کند. در هارد دیسک های اولیه برای خواندن اطلاعات از همان القاء کننده ای استفاده می شد که موقع نوشتن مورد استفاده قرار گرفته بود. اما با تکنولوژی جدید هد مخصوص نوشتن و هد مخصوص خواندن از هم جدا شده اند ، با این وجود هر دوی آنها روی یک بازوی محرک قرار دارند.

مطالب دیگر:
🔗تحقیق حسابداری رفتاری🔗پاورپوینت مقایسه و تحلیل ویلاهای VILLA SAVOY E.1027🔗پاورپوینت مدیریت زنجیره تامین (تصمیم گیری در زنجیره تامین)🔗پاورپوینت بیوگرافی ابو عبدالله جعفر بن محمد رودکی سمرقندی🔗پاورپوینت صفر تا صد روش های تحقیق🔗پاورپوینت مطالعه کامل ریکاوری بعد از بی هوشی🔗پاورپوینت فرآیند مهندسی مجدد🔗پاورپوینت مطالعه تصویری گیاهان سوخوار زینتی🔗پاورپوینت انواع تصمیم گیری و ارتباط آن با سطوح مدیریت🔗نمونه پرسشنامه ولع مصرف هرویین🔗پاورپوینت طرز قرار گرفتن بیمار در وضعیت های جراحی (پوزیشن های جراحی)🔗نمونه پرسشنامه هم وابستگی اسپن فیشر🔗نمونه پرسشنامه ارزیابی انطباق پذیری و همبستگی خانواده🔗پاورپوینت روش های بررسی سلامت جنین🔗نمونه پرسشنامه ارزیابی سلامت روان کودکان و نوجوانان (CSI) اسپرافکین، لانی و کادو 1992🔗نمونه پرسشنامه ارزیابی شایستگی مدیران و روسا🔗پاورپوینت تصمیم گیری چندمعیاره🔗پاورپوینت مدیریت بیماران پرخاشگر🔗پاورپوینت نمونه موردی معماری کتابخانه🔗بارش فکری صفحه۱۶ کتاب کاروفناوری هفتم🔗پرسش صفحه ۳۸ کاروفناوری کلاس هفتم مدال آوران المپیک ورزشی کشور چه کسانی هستند🔗نمونه پرسشنامه مقیاس اضطراب و افسردگی هاسپیتال (HADS)🔗نمونه پرسشنامه مقیاس اضطراب کتل🔗نمونه پرسشنامه شیوه های فرزند پروری (بامریند)🔗نمونه پرسشنامه بررسی تاثیر شبکه اجتماعی تلگرام بر توانمندی بازرسین فنی کشور